Home EPILEPSIA Fetva Mbrojtja e Femijëve

Mbrojtja e Femijëve

Rate this item
(12 votes)
Mbrojtja e Femijëve

Mbrojtja e Femijëve
Pyetje: Kemi pare disa njerëz që vënë një thikë tek shtrati I fëmijëve të vegjël , me qëllim që t’i mbrojnë nga xhindët. A lejohet një gjë e tillë ?

Pergjigje: Vendosja e thikes , apo e ndonjë sendi tjetër të ngjashëm me të. 6 për të mbrojtur fëmijët nga xhindët , është e ndaluar. Në vend të saj duhet të lexohen duatë (lutjet) qe na ka mësuar. Profeti (paqja qoftë mbi të) , me anën e se cilave kërkohet mbrojtje nga Allahu prej shejtanit dhe ngacmimeve te tij. Kështu ka vepruar edhe Profeti (paqja qoftë mbi të) me dy nipat e tij , Hasanin dhe Husejnin , për t’i mbrojtur nga çdo e keqe.

Të njejtën gjë themi dhe për hajmalit, sepse Profeti (paqja qoftë mbi të) ka thënë “Mos ia plotësoft Allahu dëshirën atij që vë një hajmali. “

Kurse në një transmetim tjetër, ka thënë: “Kush vë një hajmali ka bërë shirk. “

ibn Bazi

Read 56466 times
Hoxhë Musli Zymberi

Sherimi islam nën dritën e Kur'anit dhe Sunetit

Website: www.sherimiislam.net

6 comments

 • Comment Link Cheap NFL Jerseys Thursday, 03 January 2013 04:24 posted by Cheap NFL Jerseys

  Cheap Nike NFL Jerseys Online,We have Cheap NHL jerseys,Cheap NFL Jerseys and all NFL Jerseys from our 2012 NFL Jerseys Store: http://www.buynflmyjerseys.com

 • Comment Link Cheap NBA Jerseys Thursday, 03 January 2013 04:04 posted by Cheap NBA Jerseys

  We wholesale nba jerseys online,Store have Basketball Jerseys,throwback NBA jerseys,Buy Cheap nba Jerseys Save up to 60% for jerseys: http://www.cheapmynbajerseys.com

 • Comment Link officine panerai price Thursday, 03 January 2013 01:13 posted by officine panerai price

  After examine a couple of of the weblog posts in your web site now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and will probably be checking again soon. Pls check out my website online as properly and let me know what you think.

 • Comment Link fake rolex watches in usa Thursday, 03 January 2013 01:13 posted by fake rolex watches in usa

  After examine a number of of the weblog posts in your website now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will likely be checking back soon. Pls try my web page as effectively and let me know what you think.

 • Comment Link fxbiocrki Wednesday, 02 January 2013 10:36 posted by fxbiocrki

  Poverty is the parent of revolution and crime. http://www.applebuyers.com/#fastcash An executive is a person who always decides sometimes he decides correctly, but he always decides.

 • Comment Link swiss replica watches Wednesday, 02 January 2013 08:11 posted by swiss replica watches

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. ?There are actually plenty of details like that to take into consideration. That could be a nice point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up the place a very powerful factor will be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged around things like that, but I'm certain that your job is clearly recognized as a good game. Each girls and boys really feel the influence of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Kontaktoni pas namazit të akshamit, sipas kohës lokale të Kosovës:

+37744-159-517

Faqja është në mirëmbajtjen e hoxhë Musli Zymberi
Abonohuni për tu njoftuar